Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 6 jest placówką specjalizującą się w pracy z młodzieżą zagrożoną niedostosowaniem społecznym, w normie intelektualnej. Organem prowadzącym jest Biuro Edukacji miasta st. Warszawy. Wychowankowie są przyjmowani na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Jesteśmy placówką koedukacyjną dla dzieci od 13 (7 klasa) do 23 roku życia. Nabór dokonywany jest na prośbę opiekunów prawnych (rodziców) dziecka. Ważnym elementem podczas procesu rekrutacyjnego jest rozmowa wstępna. Podczas niej przyszły wychowanek dowiaduje się, jakie zasady obowiązują w naszej placówce, jakie osoby do niej trafiają. Wychowanek musi sam podjąć dobrowolną decyzję odnośnie akceptacji pobytu w placówce, co jest potwierdzane przez niego poprzez złożenie podpisu na kontrakcie. Rozmowy z nowo przyjmowanymi wychowankami umożliwiają nam wstępną diagnozę problemów dziecka i przyczyn niepowodzeń szkolnych.
Główne obszary problemowe naszych dzieci to:
– nieprzystosowanie rodzinne
– nieprzystosowanie rówieśnicze
– nieprzystosowanie szkolne
– zaburzenia zachowania.
Aby dowiedzieć się więcej o rekrutacji na rok 2024/25 kliknij, REKRUTACJA
Podczas spotkania dziecko kierowane jest do odpowiedniego typu klasy socjoterapeutycznej – z przysposobieniem do zawodu lub standardowej. Pokazanie metod pracy, jak również samego ośrodka (warunków internatu, klas szkolnych itp.), pozwala nam na ograniczenie lęku związanego z pobytem poza domem, jak również na utrzymanie odpowiedniego poziomu poczucia bezpieczeństwa.
Kadra MOS nr 6 to pracownicy dydaktyczni posiadający przygotowanie specjalistyczne do pracy w zakresie socjoterapii bądź resocjalizacji dzieci i młodzieży. W placówce pracują specjaliści tacy jak: pedagog szkolny, socjoterapeuta, terapeuta od spraw uzależnień, reedukator i psycholog. Wychodzimy z założenia, że podobnie jak zmienia się sama młodzież, zmieniają się również metody pracy z nią, w związku z czym stawiamy na ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji i kompetencji w zakresie pracy z młodzieżą zagrożoną niedostosowaniem społecznym
Ośrodek współpracuje z Poradniami Specjalistycznymi, Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi, Polskim Towarzystwem Zapobiegania Narkomanii, Poradniami Zdrowia Psychicznego działającymi na terenie Warszawy, a także innymi instytucjami świadczącymi pomoc dla naszych wychowanków.
Ośrodek organizuje:
• zajęcia dydaktyczne dostosowane do możliwości uczniów,
• zajęcia socjoterapeutyczne, profilaktyczne,
• terapię dla wychowanków zagrożonych różnego typu uzależnieniami,
• terapię dla rodzin wychowanków,
• zajęcia umiejętności wychowawczych dla rodziców,
• psychoterapię indywidualną,
• trening EEG-Biofeedback,
• różnorodne zajęcia czasu wolnego (wyjścia na basen, do kin i teatrów, zajęcia z makramy, koło cyrkowe, zajęcia na siłowni, treningi piłki nożnej) mające na celu wszechstronny rozwój zainteresowań,
• pomoc w planowaniu kariery edukacyjnej i zawodowej.
Ośrodek pomaga:
• w rozwiązywaniu konfliktów pomiędzy wychowankami oraz wychowankami i opiekunami prawnymi,
• w załatwianiu ważnych spraw socjalnych podopiecznych,
• w nawiązywaniu kontaktów z różnymi instytucjami ważnymi dla wychowanków i ich rodzin.
W ramach MOS istnieje:
– Szkoła Podstawowa Specjalna nr 331 (klasa VII, VIII)
– Branżowa Szkoła I stopnia nr 67
– Internat
Warunkiem przyjęcia do Branżowej Szkoły I stopnia jest nieukończenie 18 roku życia i brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania praktyk w konkretnym zawodzie (wymagane zaświadczenie lekarza medycyny pracy).
Branżowa Szkoła kształci w zawodach:
- Fryzjer
- Kucharz
- Cukiernik
- Mechanik pojazdów samochodowych